Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śmigus-dyngus z umiarem i rozsądkiem

Zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje wielkanocne jakim jest „śmigus-dyngus” np. wylewanie na przechodniów z wielopiętrowych budynków nadmiernych ilości wody lub zanieczyszczeń oraz rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą, powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Sprawcy takich czynów mogą ponieść odpowiedzialność karną za swoje nieodpowiedzialne zachowanie.

 

Rodzice powinni nauczyć dzieci, że „Lany Poniedziałek” to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież lub telefon komórkowy. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię ryzykując potrącenie, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.
Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty. Odpowiedzialność karna za takie wybryki będzie zależała od charakteru czynu oraz jego skutków. Za wybryk chuligański zakłócający porządek publiczny można spodziewać się mandatu karnego w wysokości do 500zl lub wniosku o ukaranie do sądu, który może nałożyć grzywnę nawet do 5 tysięcy zł. Za uszkodzenie mienia (odzieży, pojazdu, etc.) grozi kara nawet do 5 lat więzienia. Natomiast za uszkodzenie ciała człowieka, zależnie od stopnia, grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony