Wojewódzkie obchody Święta Policji - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Wojewódzkie obchody Święta Policji

W tym roku mija wyjątkowa bo 100. rocznica powstania Policji Państwowej. Wojewódzkie obchody tej rocznicy zaplanowano na 30 i 31 lipca 2019 r. W tych dniach będzie można uczestniczyć w szeregu imprez przygotowanych przez łódzkich policjantów dla uczczenia 100-lecia powstania formacji. Serdecznie zapraszamy!

 

 

ZAPRASZAMY !

30 lipca 2019 roku , w pierwszym dniu wojewódzkich obchodów Święta Policji 2019 w Łodzi , serdecznie zapraszamy na godzinę 19.00 na ulicę Piotrkowską 263 / okolice Katedry/ gdzie odbęda się uroczystości  podczas, których wręczone zostaną medale i odznaczenia państwowe i resrtowe , medale Za zasługi dla Policji, akty mianowania na wyższe stopnie policyjne a także inne wyróżnienia. Tę wzniosłą ceremonię uświetni orkiestra policyjna, kompania honorowa oraz poczty sztandarowe.

 

W związku z Apelem Pamięci wystawiony będzie posterunek przed Grobem Nieznanego Żołnierza gdzie złożony zostanie symboliczny wieniec. Odsłonięta także zostanie tablica upamiętniająca funkcjonariuszy Policji Państwowej II Okręgu Łódzkiego.

Po uroczystościach , około godz. 20.10, ulicą Piotrkowską „przejdzie” widowiskowa defilada, do obejrzenia której serdecznie zapraszamy.  

Całość poprzedzi msza święta w intencji Policjantów i Pracowników Policji , która odbędzie się o godzinie 18.00 w Archikatedrze pw. Św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Swoją obecność zapowiedział  Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Sylwester Tułajew oraz Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak.

 

W związku z defiladą , która przebiegać będzie ulicą Piotrkowską, ze względów bezpieczeństwa , w godzinach 18.30-21.00 ,czasowo wstrzymany zostanie ruch pomiędzy ul. Tymienieckiego a Radwańską/ Brzeźną. W tym czasie zmotoryzowanym zalecamy objazdy od strony zachodniej ulicą Wólczańską a od strony wschodniej ulicą Sienkiewicza.

 

31 lipca 2019 roku, w drugim dniu wojewódzkich obchodów Święta Policji w Łodzi , serdecznie zapraszamy wszystkich na wyjątkowy PIKNIK , który zorganizowaliśmy na Rynku Manufaktury.  Czekać będziemy na Państwa już od godziny 15.30 kiedy to rozpoczniemy Turniej siatkówki plażowej o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi. Wezmą w nim udział reprezentacje funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej , Służby Więziennej , Policji. Wręczenie pucharu zwycięskiej drużynie nastąpi około godz. 17.00 a wcześniej moc różnych atrakcji.

 

O godzinie 16.00 od bramy głównej Manufaktury przy ul. Ogrodowej wyruszy widowiskowa defilada, w której przemaszeruje Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi generał Andrzej Łapiński wraz z zastępcami, orkiestra reprezentacyjna KGP, funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, grupa rekonstrukcyjna z Radomia oraz policjanci aktualnie przechodzący kurs podstawowy w sieradzkim Ośrodku Szkolenia. Nie zabraknie także policyjnych motocykli i koni.  Po oficjalnym otwarciu pikniku  koncert zagra Orkiestra Policyjna z Warszawy. Około 16.30 zapraszamy na szczególny pokaz musztry paradnej w wykonaniu funkcjonariuszy z Oddziału prewencji Policji w Katowicach.

 

W tym roku Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi współpracując z Zarządem Wojewódzkim NSZZP w Łodzi włączyła się w akcję charytatywną na rzecz wsparcia Stowarzyszenia "Łódzkie Hospicjum dla Dzieci - Łupkowa", które zajmuje się opieką nad nieuleczalnie chorymi dziećmi i dorosłymi wymagającymi stałego nadzoru i pielęgnacji.

 Akcja pod hasłem "Zostań Super Zakrętakiem" polega na zbieraniu plastikowych nakrętek, zatyczek, opakowań po zabawkach z jajek-niespodzianek, łyżeczek i różnych plastikowych miarek np. do mleka, syropu itp.

Podjęliśmy wyzwanie zebrania 100 kg zakrętek na 100 rocznicę powstania Policji  Państwowej i udało się ze sporą nawiązką ! Podczas pikniku KWP w Łodzi generał Andrzej Łapiński przekaże Prezes Stowarzyszenia symboliczny worek z zebranymi nakrętkami. Akcja trwać będzie nadal i mamy nadzieję, że na stałe wpisze się w pozasłużbowe działania policjantów z województwa łódzkiego.

Nie zabraknie regionalnych akcentów artystycznych czyli koncertu Zespołu Pieśni i tańca „Blichowiacy” z Łowicza.

Po godz. 17.00 obejrzeć będzie można pierwszy z pokazów grupy rekonstrukcyjnej z Radomia, po którym zapraszamy do wysłuchania koncertu Orkiestry KWP Bełchatów.

Zapewniamy , że nie da się przejść obojętnie obok pokazu musztry paradnej w wykonaniu policjantów z Katowic, który zaplanowano ok. godz. 17.40.

Dzieci w wieku od 4 do 13 lat zachęcamy do wzięcia udziału w biegu z atrakcyjnymi nagrodami, który odbędzie się ok. godz.  18.30. Dla najmłodszych podczas pikniku przygotowaliśmy wiele konkursów. Będziemy uczyć bezpieczeństwa bawiąc

Około godziny 19.30 niebo nad Manufakturą zrobi się naprawdę niebieskie . Z okazji 100.Rocznicy powstania Policji Państwowej w górę wypuszczone zostaną okolicznościowe balony.

Bądźcie z nami w to wyjątkowe Święto 100.Rocznicy powstania Policji Państwowej. ZAPRASZAMY !

 

 

 

 

Skoro 100 rocznica to troszkę historii...

Od samego początku swego istnienia Policja Państwowa była mocno związana z losami odradzającej się po 123 latach zaborów Ojczyzny, udowadniając w kolejnych latach, że nikomu ani z zewnątrz, ani od wewnątrz kraju, nie pozwoli zniszczyć pokładanych w niej nadziei. Rozwijała się, a wręcz dorastała w okresie nie tylko budowania od podstaw nowoczesnych i demokratycznych struktur państwowych, niejednokrotnie wspierając procesy odbudowy wyniszczonego przez państwa zaborcze kraju.

Przed Policją Państwową stało wiele zadań związanych nie tylko z organizacją pracy i wyszkoleniem funkcjonariuszy, ale także z tworzeniem i utrwalaniem etosu służby. Wspólnie ze społeczeństwem doświadczała pierwszych lat niepodległości nasyconych entuzjazmem społecznym towarzyszącym odradzaniu się Ojczyzny, wspólnie z nim odczuła grozę upadku II Rzeczypospolitej wskutek zbrodniczego paktu Ribbentrop - Mołotow i wynikającego z jego postanowień IV rozbioru Polski. Funkcjonariusze Policji Państwowej w tragicznych latach niemieckiej i sowieckiej okupacji zdali egzamin z wierności niepodległej Rzeczypospolitej walcząc i ginąc w jej obronie od pierwszego do ostatniego dnia II wojny światowej.

Koniec wojny nie oznaczał jednak kresu upokorzeń, jakich zarówno sama formacja, jak i jej funkcjonariusze doznawali ze strony nowej komunistycznej władzy w Polsce. Za to, że nosili policyjny mundur, i to bez znaczenia, czy w latach dwudziestolecia międzywojennego, czy pod przymusem w okresie okupacji hitlerowskiej, skazani zostali wraz ze swoimi rodzinami na życie poza społeczeństwem, do którego według nowej władzy nie pasowali. W ramach przemian społeczno-politycznych zachodzących w kraju po roku 1989 zrodziła się konieczność zerwania z represyjnością aparatu bezpieczeństwa PRL-u, a w szczególności uwolnienia się od upolitycznienia i upartyjnienia formacji. Na fali tych społecznych oczekiwań Sejm RP uchwalił Ustawę z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, która stała się sygnatariuszem powrotu formacji bezpieczeństwa do wartości tak mocno akcentowanych w okresie II Rzeczpospolitej. Podkreślić należy, że sama ustawa nie tylko starała się uczynić Policję spadkobierczynią swojej przedwojennej poprzedniczki, ale przede wszystkim dawała gwarancję przemian, w tym szczególnie tych jakościowych, starając się dostosowywać formację do współczesnych wyzwań, przed którymi Policja w tamtym czasie stanęła. Obie formacje stały się zatem nie tylko nowymi instytucjami bezpieczeństwa publicznego, ale także symbolem nowych, demokratycznych czasów, w których przy szło im funkcjonować. Więcej w Biurze Edukacji Historycznej - Muzeum Policji KGP przy ul. Orkana 14, gdzie otwarta została wystawa pt. „Od Policji Państwowej do Policji"/ KGP/

 

 

POLECAMY :

http://www.lodzka.policja.gov.pl/ld/informacje/39258,Miedzypowiatowe-Obchody-Swieta-Policji-z-Okazji-100-Rocznicy-Powstania-Policji-P.html

http://www.lodzka.policja.gov.pl/ld/informacje/39200,Uroczyste-obchody-Swieta-Policji.html

http://www.lodzka.policja.gov.pl/ld/informacje/39056,Miedzypowiatowe-Obchody-Swieta-Policji-2019-na-czesc-100-rocznicy-powstania-Poli.html

http://www.lodzka.policja.gov.pl/ld/informacje/39001,11-lipca-2019-roku-Rawa-Mazowiecka-MIEDZYPOWIATOWE-OBCHODY-SWIETA-POLICJI-NA-CZE.html

http://www.lodzka.policja.gov.pl/ld/informacje/38867,Miedzypowiatowe-Obchody-Swieta-Policji-na-100-lecie-powstania-Policji-Panstwowej.html

Pliki do pobrania