Przeładowane samochody niebezpieczeństwem na drodze
2 grudnia 2016 roku (8.00-14.00) w na terenie powiatu łaskiego zorganizowano działania „WAGA ŁASK 2016”. Oprócz policjantów z lokalnych komend powiatowych województwa łódzkiego (Łasku, Pabianic, Bełchatowa i Zduńskiej Woli) zaangażowano także funkcjonariuszy Oddziału Prewencji i Inspekcji Transportu Drogowego oraz Żandarmerii Wojskowej.Zmiany prawa o ruchu drogowym wprowadziły wysokie kary za przeładowanie samochodu. Zmiana ta podyktowana była względami bezpieczeństwa ruchu drogowego. . Kontrole policji oraz Inspektorów Transportu Drogowego wykazują coraz częstsze przypadki, kiedy pojazdy przewożą ładunki zdecydowanie cięższe niż pozwala na to określona w dowodzie rejestracyjnym masa całkowita. Najczęściej przekroczenia te dotyczą tirów oraz busów.
Nie ma żadnych wątpliwości, że przeładowane samochody są na naszych drogach sporym niebezpieczeństwem. Brak sterowności podczas hamowania, a przede wszystkim wydłużony czas hamowania stanowią poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Duże, ciężkie i przeładowane pojazdy najbardziej niszczą infrastrukturę drogową i zwiększają hałas.
Samochody do 3,5 tony (tj. samochody dostawcze, busy oraz lekkie ciężarowe)
z definicji przeznaczone są do przewozu niezbyt ciężkich ładunków, ale w praktyce bardzo często wygląda to zupełnie inaczej. Podobnie jest z samochodami ciężarowymi, które niejednokrotnie wiozą ładunek o zdecydowanie większej masie niż to jest dopuszczone.
Podczas kontroli ciężarówek policjanci zwracali uwagę czy towar na aucie nie jest zbyt ciężki, nie ma zbyt dużych gabarytów i czy nie doszło do przekroczenia nacisków osi
a także czy jest właściwie zabezpieczony. Sprawdzali także legalność ładunku.
W związku z uruchomieniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy powiatu łaskiego wskazują wiele miejsc gdzie dochodzi do nieprawidłowego parkowania pojazdów oraz przekraczania dozwolonej prędkości przez kierujących pojazdami i te miejsca także zostały skontrolowane.
Funkcjonariusze sprawdzali również właściwe korzystanie z pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci w bezpiecznych fotelikach. Kontrolowali stan trzeźwości kierujących oraz ich czas pracy „za kółkiem”.
Na terenie miasta i gminy Łask zostało utworzonych 7 punktów kontrolno- pomiarowych. Dodatkowo utworzono 1 punkt obsługi wagi najazdowej usytuowany w miejscu do ważenia pojazdów w Łasku przy ul. Armii Krajowej.