Tag handel ludźmi
Rozmiar czcionki
- Wakacyjne oferty pracy? - zawsze sprawdzamy aby nie paść ofiarą handlu ludźmi! Wyjeżdżając za granicę należy dokładnie sprawdzić wiarygodność przyszłego pracodawcy i upewnić się, co do legalności zatrudnienia. Warto skorzystać z baz ofert pracy od sprawdzonych pracodawców i pośredników pracy. Można skorzystać z takich stron, jak EURES – Europejskie Służby Zatrudnienia (www.eures.praca.gov.pl), czy KRAZ – Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia (www.kraz.praca.gov.pl). Na stronie KRAZ można sprawdzić, czy dana agencja zatrudnienia oferująca pracę, jest zarejestrowana i działa legalnie. Jeśli mamy wątpliwości, czy oferta pracy może budzić obawy, przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić wiarygodność takiego pracodawcy.
- Dzień walki z handlem ludźmi 18 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. W tym roku będą to już XII obchody. Szczególnie tego dnia organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe jak i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, aby nie zostać ofiarą tego przestępstwa. Jesteś ofiarą lub świadkiem handlu ludźmi? Poinformuj! Jeśli jesteś osobą, która została pokrzywdzona w wyniku wykorzystania (np. w prostytucji, w pracy o charakterze przymusowym) lub posiadasz informacje na temat bezprawnych działań związanych z wykorzystaniem innej osoby niezwłoczne powiadom Policję!
- Dzień walki z handlem ludźmi 18 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. W tym roku będą to już XI obchody. Szczególnie tego dnia organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe jak i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, aby nie zostać ofiarą tego przestępstwa. Jesteś ofiarą lub świadkiem handlu ludźmi? Poinformuj!
- Planujesz pracę za granicą? Przeczytaj! Nadzieja na lepsze życie, wyższe zarobki i dogodniejsze warunki pracy sprawia, że coraz więcej osób podejmuje decyzję o wyjeździe do pracy za granicę. Perspektywa zarobienia własnych pieniędzy kusi zwłaszcza młodych ludzi, którzy myślą również, by uniezależnić się od rodziny, „wyrwać” się ze swojej miejscowości, w której czasem nie widzą dla siebie żadnych perspektyw. Zdarza się niestety, że propozycję wyjazdu do pracy za granicę niefrasobliwie przyjmują od osób poznanych na dyskotece lub przez Internet. Wydaje im się, że są „szczęściarzami”, gdyż okazuje się, że do pracy w charakterze opiekunki do dzieci, barmanki lub hostessy nie są wymagane kwalifikacje zawodowe, a czasem nawet żadne konkretne umiejętności, nawet znajomość języka obcego…Wyjazd organizowany jest w pośpiechu, bez upewnienia się kto tak naprawdę oferuje tę pracę i czy jest ona pewna. Jadąc bez przygotowanych pieniędzy na powrót, nie znając języka, nie podając bliskim w kraju dokładnego miejsca swojego pobytu – taka osoba staje się całkowicie uzależniona od organizatorów wyjazdu.
- Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej w areszcie Policjanci zatrzymali 13 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw przeciwko wolności seksualnej, przeciwko mieniu oraz przestępstw wprowadzania do obrotu narkotyków. Do policyjnego aresztu trafiło 10 mężczyzn w wieku od 19 do 46 lat oraz 3 kobiety w wieku 24, 36 i 58 lat. Sąd na wniosek Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim tymczasowo aresztował 4 podejrzanych.
- Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi 18 października przypada Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi, w ramach którego ulicą Piotrkowską w Łodzi przejdzie marsz sprzeciwu. Najliczniejszymi jego uczestnikami będą uczniowie łódzkich szkół, ale przyłączyć się może każdy. Marsz ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem handlu ludźmi, który jest realnym zagrożeniem również w Polsce.